• Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony
  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony

  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura został nagrodzony w międzynarodowym konkursie projektowym A’ Design Award and Competition. Pracę wyłoniono spośród kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń w kategorii A’ Graphics and Visual Communication Design Award 2016–2017

 • Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością
  Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością

  Z przyjemnością informujemy, że prowadzone w naszym Instytucie studia I stopnia z zakresu zarządzania kulturą i mediami zostały odznaczone certyfikatem jakości „Studia z Przyszłością”

 • Oficjalna Publikacja Polikultury 2016
  Oficjalna Publikacja Polikultury 2016

  Już niedługo w bibliotekach i w wersji elektronicznej

Film który zapoczątkował nowy gatunek

 Easy Rider jak twierdzi Wikipedia był pierwszym filmem, który zdefiniował kanony gatunku road movie (film drogi)*. Omawiany film odnoszony również jest do gatunku dramat obyczajowy, głównym problemem jest tu pytanie o wolność - czym jest ta wolność pożądana przez wielu ludzi?

Uważnie przyglądając się sobie, często zauważamy, że w dużej mierze sami ograniczamy swoją wolność. I może właśnie to nieświadome niezadowolenie ze swojego życia spowodowało, że ludzie spotykane przez bohaterów reagują pogardą na wolność bohaterów. Czy naprawdę ci ludzie uważają sposób życia głównych bohaterów za zły, czy przemawia przez nich żal do niespełnionych marzeń?

Minęło prawie pół wieku od nakręcenia filmu, a pokazany tu problem wciąż jest aktualny. Pisząc ten tekst przypomniałam sobie słowa Michaiła Bułgakowa z powieści Mistrz i Małgorzata - Ludzie jak ludzie, kochają pieniądze, zawsze tak było (...) zwykli ludzie...ogólnie przypominają poprzednich (...)

* https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%83%D0%B4-%D0%BC%D1%83%D0%B2%D0%B8

Źródło: zdjęcie główne pochodzi ze strony - https://themindreels.com/2015/01/09/easy-rider-1969-dennis-hopper/