• Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony
  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony

  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura został nagrodzony w międzynarodowym konkursie projektowym A’ Design Award and Competition. Pracę wyłoniono spośród kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń w kategorii A’ Graphics and Visual Communication Design Award 2016–2017

 • Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością
  Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością

  Z przyjemnością informujemy, że prowadzone w naszym Instytucie studia I stopnia z zakresu zarządzania kulturą i mediami zostały odznaczone certyfikatem jakości „Studia z Przyszłością”

 • Oficjalna Publikacja Polikultury 2016
  Oficjalna Publikacja Polikultury 2016

  Już niedługo w bibliotekach i w wersji elektronicznej

Dzień Kobiet

W tym roku 8 marzec jest równie piękny jak i jego bohaterki. Na początek przypomnijmy sobie historię dzisiejszego święta. Podobieństwa do Dnia Kobiet można znaleźć w starożytnym Rzymie. Święto Matronalia które obchodzone było 1 marca przez kobiety zamężne (matrony). Kobiety składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a w domu dostawały prezenty. Choć w Polsce to święto kojarzone z okresem PRL-u, początek swój bierze w Stanach Zjednoczonych. W roku 1908 kobiety domagały się praw politycznych i ekonomicznych, na przełomie lat 1909-1910 pracownice zakładów odzieżowych zorganizowały strajk przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet, w konferencji uczestniczyło ponad 100 kobiet z 17 krajów. A w Krakowie wspaniałą akcję co roku przeprowadza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA. Dzisiaj po ulicach Krakowa w godzinach między 13-30 a 15-30 kursował zabytkowy tramwaj w którym kobietom wręczano kwiaty i składano życzenia.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matronalia

http://krakow.pl/aktualnosci/218341,1912,komunikat,dzien_kobiet_w_zabytkowym_tramwaju_mpk.html