• Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony
  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura nagrodzony

  Projekt identyfikacji piątej edycji festiwalu Polikultura został nagrodzony w międzynarodowym konkursie projektowym A’ Design Award and Competition. Pracę wyłoniono spośród kilku tysięcy nadesłanych zgłoszeń w kategorii A’ Graphics and Visual Communication Design Award 2016–2017

 • Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością
  Kierunek zarządzanie kulturą i mediami - Studia z Przyszłością

  Z przyjemnością informujemy, że prowadzone w naszym Instytucie studia I stopnia z zakresu zarządzania kulturą i mediami zostały odznaczone certyfikatem jakości „Studia z Przyszłością”

 • Oficjalna Publikacja Polikultury 2016
  Oficjalna Publikacja Polikultury 2016

  Już niedługo w bibliotekach i w wersji elektronicznej

Katedra Kultury Współczesnej

Katedra Kultury Współczesnej działająca w ramach Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego to postdyscyplinarny zespół naukowców, których przedmiotem zainteresowania są problemy i zjawiska kultury końca XX i początku XXI wieku. Współczesność to dla nas teraźniejszość i dwie ostatnie dekady. Badamy kulturę tworzącą się na naszych oczach: filmy, które wyświetlane są dzisiaj w kinach, książki, które recenzuje właśnie prasa, i teorię, która powstaje obecnie na światowych uniwersytetach.

Pracownicy Katedry:

 • Kerownik: prof. zw. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz
 • Adiunkt: dr hab. Iwona Sowińska
 • Adiunkt: dr hab. Rafał Maciąg
 • Adiunkt: dr Piotr Marecki

IDEA

Kultura współczesna - do jej opisu nie wystarczają już zwykłe narzędzia wypracowane przez tradycyjne dziedziny nauki. Potrzebujemy nowych interpretacji. Powstają one obecnie w wielu ośrodkach akademickich na świecie.

Jesteśmy nieustannie atakowani codziennym bogactwem fenomenów kultury, nauki i sztuki. Polifoniczny zgiełk wymaga wyjścia poza tradycyjne podziały na akademickie dyscypliny, i objęcia wielu przestrzeni, w których formuje się ludzka twórczość i myśl. Naukowa działalność Katedry Kultury Współczesnej służy tworzeniu nowatorskiego, syntetycznego i uporządkowanego dyskursu.